Zwierzaki

Co robić, gdy spotkamy małą fokę?

Najnowszy artukuł na ten temat

Zaspa. Interwencja w sprawie uwięzionych jerzyków i wróbli

Na lądzie lub na lodzie na przełomie lutego i marca rodzą się foki szare. Często o tej porze pojawiają się na brzegach plaż w Trójmieście. Niektóre z nich mogą wymagać pomocy. Każdorazowe spotkanie z małą foką należy zgłosić do Stacji Morskiej im. profesora Krzysztofa Skóry. Fundacja Uniwersytetu Gdańskiego uruchomiła zbiórkę pieniędzy na utrzymanie foczych pacjentów.Foki szare rodzą się z charakterystycznym białym futerkiem. Przez pierwsze trzy tygodnie życia powinny pozostawać pod opieką matki, która karmi je tłustym i pożywnym mlekiem. W tym okresie gubią stopniowo niemowlęce futro i już jako dorosłe osobniki rozpoczynają samodzielne życie. Niestety czasami zdarza się, że małe przedwcześnie tracą kontakt z matką i bezbronne potrzebują pomocy człowieka.

Dlatego każdą obserwację małej foki najlepiej niezwłocznie zgłosić telefonicznie do Stacji Morskiej pod numer telefonu 601 889 940 lub do Błękitnego Patrolu WWF 795 536 009.


Zasady zachowania przy foceNie podchodzimy do foki i pozostajemy w odległości minimum 20 metrów od zwierzęcia. Im dalej będziemy, tym lepiej, ponieważ zbyt bliskie towarzystwo oznacza dla foki duży stres, który może zmniejszyć jej szansę przeżycia. W pobliżu może być również jej matka, która udała się do wody na łowy, a z bezpiecznej odległości "ma oko" na dziecko.

Jeżeli na plaży pojawią się inni ludzie, zadbajmy o to, aby także nie podchodzili do szczenięcia. Nie zbliżajmy się do foki z psem, który powinien być na smyczy. Pamiętajmy również, że foka jest zwierzęciem wodno-lądowym i czas spędza równie chętnie w wodzie, jak i na brzegu. Nie spychajmy jej zatem do wody i nie polewajmy nią.

- Stacja Morska UG zajmuje się leczeniem i rehabilitacją fok, głównie szczeniąt foki szarej. Na miejscu pracuje nasz zespół złożony z doświadczonych opiekunów fok i weterynarza. Celem podejmowanych przez nas działań jest przede wszystkim wyleczenie naszych małych pacjentów, jeśli jest taka potrzeba, a potem równie ważne nauczenie ich samodzielności i w efekcie ich jak najszybszy powrót do Bałtyku, ich naturalnego środowiska - mówi dr Iwona Pawliczka, kierownik stacji.

Fundacja Uniwersytetu Gdańskiego uruchomiła zbiórkę pieniędzy na fokiW tym roku Stacja Morska apeluje o szczególną pomoc. Corocznie finansowo opiekę nad małymi pacjentami wspierały na bieżąco środki pochodzące z fokarium. Teraz, kiedy w związku ze stanem epidemii nikt nie odwiedza podopiecznych fokarium, opiekunowie muszą postarać się o dodatkowe środki na zapewnienie pacjentom na rehabilitacji ich potrzeb. Jednym ze sposobów jest zbiórka dla foczych pacjentów helskiego ośrodka, uruchomiona przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego na stronie www.ratujemyzwierzaki.pl. Każda wpłacona w ten sposób darowizna pomaga ratować małe foki.

Opinie (49) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj