• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koci koronawirus znowu groźny? "Zaobserwowano masową śmiertelność"

Piotr Kallalas
27 listopada 2023, godz. 15:30 
Opinie (35)
Na Cyprze nowy koronawirus jest odpowiedzialny za śmierć przynajmniej 8 tys. kotów. Na Cyprze nowy koronawirus jest odpowiedzialny za śmierć przynajmniej 8 tys. kotów.

Koci koronawirus, który w tym roku zabił na Cyprze kilka tysięcy kotów, został wykryty również na Wyspach Brytyjskich. Wirus rozprzestrzenia się w wyjątkowo patogennej formie za sprawą rekombinacji, do jakiej doszło z wariantem psim.Czy twój kot może wychodzić na zewnątrz?

O kocim koronawirusie ponownie jest głośno. Tym razem za sprawą sytuacji na Cyprze, gdzie patogen rozprzestrzenił się na szeroką skalę i doprowadził do masowej śmierci zwierząt.

Z kolei brytyjskie media wskazują, że wirus miał przedostać się już do Anglii, gdzie zdiagnozowano chorobę u jednego z kotów, który wrócił z wyspy. Sytuacja miała miejsce w październiku tego roku.


Nowy szczep po rekombinacji z psim koronawirusemZa epidemią wśród kotów na Cyprze stoi zrekombinowany, koci koronawirus (FCoV), w którym odkryto również fragmenty psiego koronawirusa (CCoV). To właśnie patogen FCoV-CCoV jest odpowiedzialny za rozwój zakaźnego zapalenia otrzewnej - choroby dziesiątkującej koty.

- W tym roku na Cyprze, znanym jako "wyspa kotów, zaobserwowano masową śmiertelność tych zwierzaków. Objawy, takie jak gorączka, opuchlizna brzucha i osłabienie, wskazywały na zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP; feline infectious peritonitis), śmiertelną chorobę wywołaną przez kociego koronawirusa - przekazał prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, za pomocą mediów społecznościowych.
W pewnym momencie media informowały o nawet 300 tys. martwych zwierząt. Naukowcy potwierdzają wysoką śmiertelność, ale szacują ją na około 8 tys. przypadków.

Mieszkańcy Gdańska chcą i nie chcą, żeby strzelać do dzików Mieszkańcy Gdańska chcą i nie chcą, żeby strzelać do dzików

"Nietypowe było jednak szerokie rozpowszechnienie patogenu"Rząd tego kraju wydał zgodę na stosowanie leków przeciwko koronawirusowi, które hamują ich replikację. Koronawirusy u kotów nie są nowym zjawiskiem, natomiast nietypowa jest obecna inwazyjność patogenu i łatwość rozprzestrzeniania się.

- Nietypowe było jednak szerokie rozpowszechnienie patogenu, który w wysoce patogennej formie nie przenosi się miedzy zwierzętami. Okazało się, że choroba powodowana jest przez nowy szczep wirusa, który uległ rekombinacji z koronawirusem psim (nie wiemy, gdzie i w jaki sposób). Odkrycie to, na razie opisane w preprincie, może pomóc wyjaśnić, jak ta śmiertelna choroba rozprzestrzeniła się tak szeroko na wyspie kotów - dodaje prof. Krzysztof Pyrć.
- Rekombinacja pomiędzy FCoVI i pCCoV nie jest zaskakująca, ponieważ takie rekombinacje obserwowano już wcześniej oraz pCCoV ewoluowały w Grecji i Europie Południowo-Wschodniej. Jednakże pojawienie się pCCoV w Grecji miało miejsce ponad 18 lat temu, więc odpowiedź na pytanie, dlaczego stało się to teraz, nie jest jeszcze jasna - piszą naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu w swojej pracy.
Pogłaszcz lemura, papugę albo zobacz strusia. Najlepsze miejsca dla fanów zwierzaków Pogłaszcz lemura, papugę albo zobacz strusia. Najlepsze miejsca dla fanów zwierzaków

FIP - jakie objawy u kotów?Wysoka śmiertelność infekcji wywołanej przez koronoawirusy jest spowodowana rozwojem wspomnianego FIP, a więc zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów. Wirus namnaża się w jelitach, gdzie może dojść do mutacji i ataku w obszarze układu immunologicznego. Tam też odbywa się dalsze rozprzestrzenianie patogenu.

Wśród podstawowych objawów należy wymienić gorsze samopoczucie, gorączkę czy apatyczność. Mówimy więc o bardzo niespecyficznych symptomach, a to wpływa na późne rozpoznanie choroby. Na Cyprze najczęstszą postacią kliniczną FIP była postać wysiękowa.

Wysłaliśmy zapytania do Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczące monitoringu koronawirusa w Polsce, ale nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pokaz Kotów Rasowych i kocie targi

targi, konsultacje, pokaz

Zimowa ekspedycja Raw Paleo - Sopot 2024

Spacer adopcyjny, przepełniony miłością

spacer

ZOO Festiwal (11 opinii)

(11 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane