• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe królowe na dachu urzędu. Czy pobiją rekord?

Agnieszka Majewska
10 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (19)
W 2022 r. pozyskano aż 182 kg miodu. To o 4 kg więcej niż w roku 2021. Czy ten rekord zostanie pobity? W 2022 r. pozyskano aż 182 kg miodu. To o 4 kg więcej niż w roku 2021. Czy ten rekord zostanie pobity?

Królowa jest tylko jedna... a nie, czekaj. Królowych jest kilka i właśnie zostały zaakceptowane przez inne pszczoły w ulach umieszczonych na dachu Urzędu Miasta w Gdyni. Już składają jaja i wszystko wskazuje na to, że rekord zbioru miodu zostanie pobity.Czy chciał(a)byś mieć własną pasiekę?

To już trzy lata, od kiedy pszczoły zamieszkały na dachu Urzędu Miasta Gdyni. To inicjatywa, której owe pszczoły stały się ambasadorkami, bowiem podjęto uchwałę, dzięki której mieszkańcy mogą zakładać własne pasieki w ogrodach czy właśnie na dachach swoich domów.

Pszczoły z Urzędu Miasta Gdyni są domem dla czterech rodzin pszczół z rasy Buckfast. Co ciekawe, w kulminacyjnym momencie sezonu znajduje się tam nawet do 100 tys. owadów! Pracują całą wiosnę i lato - zapylają rośliny i produkują miód, który zbierany jest przez opiekującego się nimi pszczelarza - Wojciecha Albeckiego.

- W ubiegłorocznym sezonie odbyły się trzy miodobrania - w maju, lipcu oraz sierpniu. Ilość miodu, którą udało się podczas nich pozyskać, przerosła oczekiwania. Było to odpowiednio: 44 kg, 86 kg oraz 52 kg. Łącznie pozyskano więc aż 182 kg miodu, czyli o 4 kg więcej niż w 2021 r. - informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, nadzorujący pasiekę na dachu gdyńskiego magistratu.
  • W 2022 r. pozyskano aż 182 kg miodu. To o 4 kg więcej niż w roku 2021. Czy ten rekord zostanie pobity?
  • W 2022 r. pozyskano aż 182 kg miodu. To o 4 kg więcej niż w roku 2021. Czy ten rekord zostanie pobity?
  • W 2022 r. pozyskano aż 182 kg miodu. To o 4 kg więcej niż w roku 2021. Czy ten rekord zostanie pobity?
  • W 2022 r. pozyskano aż 182 kg miodu. To o 4 kg więcej niż w roku 2021. Czy ten rekord zostanie pobity?

Teraz nowe, młode królowe mają zastąpić matki z lat poprzednich.

- To młode czerwiące matki pszczele, które przezimowały w ulach. Zastąpią one matki z poprzednich lat, które poznamy po żółtych opalitkach, czyli kółeczkach do znakowania królowej w ulu - tłumaczy Wojciech Albecki. - W ubiegłym roku kolor opalitek, jakimi znakowało się królowe, to kolor żółty, natomiast w tym roku będzie czerwony. Ale u nas na Wybrzeżu jeszcze nie ma tegorocznych matek pszczelich, gdyż trutnie dopiero są w stadium czerwia lub rozwijają się w ulach do nadejścia pory dojrzałości płciowej. Dzieje się to po upływie ok. 12-14 dnia życia trutnia. Pierwsze obloty trutni w naszych warunkach następują na ogół w połowie maja - dodaje.
Jak podano, nowe matki pszczele zostały zaakceptowane i już znoszą jajeczka.

- Wszystkie nowe matki się przyjęły, zostały zaakceptowane w ulach - mówi Dorota Marszałek, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Gdyni. - Teraz tylko trzeba czekać, aż z ich jajeczek powstaną nowe pokolenia pszczół po nowej matce. Okres od złożenia jajeczka do imago, czyli narodzin owada doskonałego, to 21 dni. Nowe matki już od kilku dni składają jajeczka.
Trójłapka Szyszka - wreszcie nie cierpi. Szukamy domu Trójłapka Szyszka - wreszcie nie cierpi. Szukamy domu

Wszyscy przewidują, że przyszły sezon będzie rekordowym pod względem zbioru miodu wyprodukowanego przez pszczoły-urzędniczki.

Każdy, kto chciałby założyć pasiekę, może to zrobić. Według podjętej ustawy można mieć max. osiem rojów pszczół miodnych - obostrzenia dotyczą odległości o innych zabudowań i konkretnych gatunków pszczół. Wszyscy jednak zgodnie przyznają, że osoby, które nigdy uli nie prowadziły, powinny zasięgnąć wiedzy i rady osób już doświadczonych i uzupełnić tę wiedzę fachową literaturą. Nie będzie to trudne, bo zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni specjalistów można znaleźć choćby w Rejonowym Kole Pszczelarzy czy Wojewódzkim Związku Pszczelarzy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (19)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Uroczysta gala z okazji 70-lecia Gdańskiego Zoo

gala, jubileusz

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane