Zwierzaki

stat

Z psem i kotem samolotem: o czym trzeba pamiętać?

Do podróży zagranicznej z czworonogiem trzeba się przygotować. Zwierzę musi mieć czip lub tatuaż. Potrzebny jest paszport i aktualna książeczka z kompletem szczepień.
Do podróży zagranicznej z czworonogiem trzeba się przygotować. Zwierzę musi mieć czip lub tatuaż. Potrzebny jest paszport i aktualna książeczka z kompletem szczepień. Fot. Maciej Nicgorski

Choć podróżowanie z czworonogiem jest coraz bardziej popularne, na lot samolotem wciąż decydują się nieliczni. Powodów jest co najmniej kilka. Usługa przewozu nie we wszystkich liniach lotniczych jest dostępna, zasady transportu są dość skomplikowane, a koszty niemałe. Podróż powietrzna to dla zwierzaka też duży stres i dyskomfort, niezależnie od tego, czy podróżuje w transporterze pod siedzeniem pasażera czy w luku bagażowym z dala od opiekuna.Co robisz z pupilem, jak wyjeżdzasz na wakacje?

zawsze zabieram ze sobą, niezależnie od środka trasportu 20%
zostawiam pod opieką kogoś z rodziny lub znajomych 55%
zostawiam w domu i proszę sąsiadów o doglądanie 4%
oddaję do hotelu dla zwierząt 5%
porzucam 6%
ze względu na zwierzę nie wyjeżdżam na wakacje 10%
zakończona Łącznie głosów: 248
Podróż samolotem z psem czy kotem nie jest opcją dla leniwych. Wymaga odpowiedniego przygotowania czworonoga pod kątem formalnym i zdrowotnym. Podróżowanie autem czy pociągiem nie nastręcza trudności organizacyjnych i wydaje się bardziej komfortowe niż lot, dlatego właściciele czworonogów decydują się na podniebną wyprawę raczej z konieczności niż własnej wygody.

Ludzie podróżują samolotem ze zwierzęciem w celach turystycznych raczej sporadycznie. Kiedy wybywają na urlop, wolą zorganizować opiekę dla zwierzaka i skorzystać z pomocy bliskich lub hoteli dla zwierząt, niż narażać swojego pupila na podróż na pokładzie samolotu. Bo jakby nie patrzeć, zwierzę w samolocie nie ma statusu pasażera, lecz... bagażu.Lot: możliwy, ale kosztownyNie wszystkie linie lotnicze oferują usługę przewozu zwierząt. Z psem i kotem nie polecimy tanimi lotami (Ryanair, WizzAir). Wyjątek stanowi pies przewodnik, który podróżuje za darmo i zawsze w towarzystwie niewidomego lub niesłyszącego właściciela. W końcu jego rolą jest asystowanie dysfunkcyjnej osobie, zatem rozdzielanie go z jego panią czy panem w rachubę nie wchodzi. Dla psów przewodników nie ma też ograniczeń wagowych. Pies podróżuje w kabinie poza transporterem, ale powinien być trzymany na smyczy. Nie musi mieć założonego kagańca, choć właściciel musi go posiadać.

Przewoźnicy, którzy dopuszczają możliwość transportu zwierząt (m.in. LOT, Lufthansa, Norwegian, Finnair, SK) nie gwarantują usługi każdemu pasażerowi. Chęć podróży z psem czy kotem trzeba każdorazowo uzgodnić z operatorem i uzyskać zgodę na przewóz. Wynika to z przepisów bezpieczeństwa, gdyż podczas lotu na pokładzie może przebywać tylko określona liczba zwierząt.

- W przypadku osiągnięcia limitu liczby zwierząt przewożonych na danym rejsie - zarówno na pokładzie, jak i pod pokładem - przewoźnicy zastrzegają sobie możliwość odmowy przewozu czworonoga. Warto więc rozeznać możliwości podróży z pupilem przed zakupem biletu, bo każdy przewoźnik ma własną politykę w tym zakresie i swój własny cennik - mówi Michał Dargacz, rzecznik portu lotniczego w Gdańsku.
Miejsce w samolocie oraz koszty podróży uzależnione są od wagi, wielkości czworonoga oraz przepisów miejsca docelowego. Małe zwierzęta można zabrać jako bagaż podręczny, duże podróżują jako nadbagaż w klimatyzowanym luku bagażowym.

Transport małych zwierząt na pokładzie samolotu wraz z właścicielem jest możliwy w pojemniku dla zwierząt, którego waga wraz ze zwierzakiem nie przekracza 8 kg. W przypadku małych ras możliwe jest trzymanie psa w elastycznej torbie (dostępnej w sklepach zoologicznych), ale nigdy swobodnie na kolanach.

Większe zwierzęta (waga powyżej 8 kg) muszą podróżować pod pokładem, w transporterze spełniającym określone wymogi: musi być on czysty, szczelny, wykonany z dobrze wentylowanego, mocnego materiału odpornego na wyciek oraz ugryzienia i odpowiednio duży, tak, aby zwierzę mogło się swobodnie odwrócić. Klatka nie może być wykonana z siatek zgrzewanych lub siatki drucianej, gdyż taka nie nadaje się do podróży lotniczej. Do transportera musi być przymocowana etykieta z imieniem zwierzęcia, instrukcją dotyczącą karmienia i danymi właściciela.

Opłaty za przelot ustala przewoźnik. Cena zależy od rozmiarów zwierzaka oraz rodzaju lotu. W przypadku naszego narodowego przewoźnika LOT za małe zwierzę (do 8 kg), przewożone w kabinie na rejsie krajowym zapłacimy 50 zł, za lot po Europie 50 euro, a za lot międzykontynentalny 70 euro. Za zwierzę podróżujące w luku bagażowym będą to stawki: 280 zł, 150 euro i 290 euro.

Zobacz także: Co z psem i kotem podczas długiego urlopu?

Jeśli podróżujemy ze zwierzęciem jako bagażem podręcznym, podczas całego lotu zwierzę musi podróżować w transporterze lub specjalnej torbie, które podczas startu, lądowania i w czasie turbulencji pozostają pod fotelem pasażera.
Jeśli podróżujemy ze zwierzęciem jako bagażem podręcznym, podczas całego lotu zwierzę musi podróżować w transporterze lub specjalnej torbie, które podczas startu, lądowania i w czasie turbulencji pozostają pod fotelem pasażera. 123rf.com

Stres w podróżyO ile o komforcie i wygodzie podczas podróży samolotem można mówić u ludzi, o tyle u zwierząt jest wręcz odwrotnie. Czworonogi nie są przystosowane do lotu, więc podróż powietrzna często wiąże się z dużą dawką stresu. Chociaż linie lotnicze próbują zapewnić komfort i bezpieczeństwo przewożonych zwierząt, stosując standardy Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), podróż dla zwierzaka jest zawsze dużym przeżyciem, zwłaszcza gdy pupil musi przebywać pod pokładem z dala od swojego właściciela.

Przewozy psów i kotów drogą powietrzną powodują zwiększone ryzyko problemów z oddychaniem i przegrzaniem z powodu stresu związanego z lataniem. Ze względów anatomicznych psy i koty należące do ras brachycefalicznych mają częściowo zablokowane drogi oddechowe, dlatego istnieją specjalne zalecenia i przepisy w zakresie przewozu tych zwierząt. Właściciele z kolei mogą być proszeni o podpisanie na odprawie formularza, by potwierdzić znajomość ryzyka związanego z podróżą lotniczą.

Jeśli podróżujemy ze zwierzęciem jako bagażem podręcznym, podczas całego lotu zwierzę musi podróżować w transporterze lub specjalnej torbie, które podczas startu, lądowania i w czasie turbulencji pozostają pod fotelem pasażera. Odprawa ze zwierzakiem trwa dłużej, na lotnisku trzeba się stawić co najmniej 3 godziny przed odlotem. Warto też zadbać o złagodzenie przykrych dolegliwości. Aby uniknąć wymiotów u zwierząt zaleca się rezygnację z karmienia i pojenia kilka godzin przed podróżą. Poziom stresu można zmniejszyć poprzez środki uspokajające, których nie wolno podawać na własną rękę, tylko zawsze po konsultacji z weterynarzem.

Zwierzę powinno być wyposażone w tatuaż lub mikroczip z numerem identyfikacyjnym, który coraz częściej wszczepia się już u szczeniaków.
Zwierzę powinno być wyposażone w tatuaż lub mikroczip z numerem identyfikacyjnym, który coraz częściej wszczepia się już u szczeniaków. 123rf.com

Paszport dla czworonogaJeśli wybieramy się z czworonogiem za granicę, nie możemy zapomnieć o dokumentach. Zwierzęta powinny podróżować z aktualną książeczką szczepień oraz zaświadczeniem weterynaryjnym o stanie zdrowia zwierzęcia i zaświadczeniem o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Niektóre kraje jak np. Wielka Brytania czy Szwecja wymagają też odrobaczenia czworonoga 24 godziny przed przemieszczeniem.

Zwierzę powinno być wyposażone w tatuaż lub mikroczip z numerem identyfikacyjnym, który coraz częściej wszczepia się już u szczeniaków. Pozwala on ustalić tożsamość zwierzaka w przypadku zaginięcia lub kradzieży. Po zaczipowaniu czworonoga konieczne jest ponownie szczepienie przeciwko wściekliźnie, nawet gdy było robione wcześniej.

Pamiętajmy, że do odbycia zagranicznej podróży konieczny jest paszport, który jest wymagany w krajach UE. Do podróży transkontynentalnej konieczny jest dokument wywozowy.


- Paszport dla zwierzaka to dokument z informacjami na temat maści, rasy, płci czworonoga, a co najważniejsze, z numerem czipu. Zdjęcie nie jest obowiązkowe jak u ludzi, choć jest miejsce, gdzie można umieścić wizerunek psa. Na paszport nie trzeba czekać kilku tygodni, wyrabia się go od ręki podczas wizyty kontrolnej w lecznicy, która ma uprawnienia do wydawania takich dokumentów. Koszt wynosi 100 zł. Jest to cena z urzędu, która powinna obowiązywać we wszystkich placówkach - mówi Barbara Tarnowskalecznicy przy ulicy Kartuskiej w Gdańsku.


Przed rezerwacją lotu warto sprawdzić przepisy regulujące wywóz zwierząt w docelowym kraju oraz ogólne przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt. Informacji można zasięgnąć w konsulatach.

Podsumowując: decyzję o podróży samolotem warto dobrze przemyśleć. Pies czy kot to nie pluszowy miś, którego można raz-dwa wrzucić do walizki i bezproblemowo przetransportować za granicę.

Opinie (45) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Forum zwierzęta - ciekawy temat

nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić? (150 postów)

Mój pies bardzo poważnie zachorował. Jest to złośliwy nowotwór, który postępuję w straszliwym tempie. Od kilkunastu dni codziennie jest gorzej - pies stopniowo traci siły. Od kilku dni nie jest już w stanie stanąć na nogach, tylko leży w jednym miejscu i ewentualnie próbuje się czołgać, ale na to też nie ma siły. Nie wiem co robić - znajomy weterynarz stwierdził, że uśpienie psa jest dla niego wielkim stresem i nie jest to takie proste (trzeba znaleźć żyłę, a to stary pies i trudno to zrobić), że lepiej pozwolić mu odejść w spokoju. Teraz część rodziny nie chce go uśpić z tego powodu. A ja nie mogę patrzeć jak tak leży całymi dniami pod domem i pewnie bardzo cierpi. Dodam, że to pies wielkiej rasy i za bardzo nie ma możliwości go gdzieś przenieść itp. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

Fundacja MAŁE i DUŻE (2 tygodnie temu)

!! Do wszystkich Seniorów, którzy chceli by jeszcze mieć psa !!
Jeśli osoba w tym wieku jest dostatecznie sprawna, by zapewnić psu opiekę i chciałaby dać psu dom, to jest
1) wiele psich seniorów, które potrzebują domu na stosunkowo krótko (zwykle do kilku lat), a przy tym Senior seniora łatwiej zrozumie i nie ma kłopotu z brojącym młokosem ;)
2) można skorzystać z opcji tzw. domu tymczasowego, gdzie psiak jest pod opieką schroniska, schronisko pomaga w jego utrzymaniu i opiece weterynaryjnej (albo i nie, zależnie od woli opiekuna) oraz zapewnia psu opiekę w razie, gdyby z jakiegokolwiek powodu został sam.
Myślę, że jest to dobre rozwiązanie. Dla psiaka lepszy jest dom tymczasowy, niż pobyt w schronisku! A Seniorzy już też są dziś inni, niż kiedyś, no i są przecież różni :D tak psy, jak i ludzie :D Polecam to rozwiązanie! Nie ma powodu, byście rezygnowali z pieskiego towarzystwa, a wręcz przeciwnie!! :D

więcej tematów »