• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

10 ciekawostek o kotach, o których nie miałeś pojęcia

Joanna Skutkiewicz
26 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Nawet nasze domowe mruczki mają w sobie pierwiastek dzikiego kota. Nawet nasze domowe mruczki mają w sobie pierwiastek dzikiego kota.

Myślałe(a)ś, że o kotach wiesz już wszystko? Przekonaj się, że o tych wyjątkowych zwierzętach nie da się wiedzieć wszystkiego - niektóre kocie sekrety dręczą nawet naukowców. Oto nasz wybór najciekawszych 10 ciekawostek o kotach, o których mogliście nie mieć pojęcia.





Hodowle zwierząt w Trójmieście


Czy znałe(a)ś wszystkie fakty o kotach opisane w artykule?

Kocie babcie



Najstarszy kot dożył 38 lat i 3 dni. Creme Puff żyła w latach 1967-2005 pod opieką Jake'a Perry'ego, który... był również właścicielem poprzedniego rekordzisty - Granpy rasy sfinks, która żyła 34 lata. Jak mówił opiekun kotów, dieta zwierzaków opierała się o suchą karmę, a jako urozmaicenie podawał im m.in. jajka, brokuły, bekon i... kawę ze śmietanką.

Gdzie głowa, tam cały kot



Zastanawialiście się, z czego wynika fakt, że gdzie zmieści się głowa, tam przejdzie cały kot? To nie tylko kwestia niezwykłej determinacji tych zwierząt, lecz także ich specyficznej budowy ciała. Kot w porównaniu do człowieka niemalże nie posiada obojczyka. Kość ta jest silnie zredukowana, niezrośnięta z obręczą barkową. Dla kocich myśliwych to ogromna zaleta, bowiem mogą zmieścić się tam, gdzie ich wielokrotnie mniejsze od nich ofiary. Z kolei w przypadku kotów, które mieszkają w domach, ta cecha niesie ze sobą pewne ryzyko: opiekun może uszkodzić swojego zwierzaka podczas podnoszenia go za przednie łapy. Tego procederu powinno się więc unikać zwłaszcza w przypadku masywnych, dużych kotów.

Dzień Kota 2022. Niektóre futrzaki mają taki codziennie



Kot jak żyrafa



Co mają wspólnego kot, wielbłąd i żyrafa? Jako jedyne chodzą w specyficzny sposób, najpierw poruszając obiema prawymi, następnie obiema lewymi nogami. Przyglądanie się maszerującemu kotu może być ciekawym doświadczeniem, bowiem dla nas, ludzi, ten wzorzec ruchu zdaje się niemal nierzeczywisty. Możemy też zauważyć, że kot ma dzięki temu wyjątkowo długi krok.

Co ma wspólnego kot z żyrafą? Odpowiedź w artykule. Co ma wspólnego kot z żyrafą? Odpowiedź w artykule.

To ptak? To samolot?



Każdy z nas zna - z własnych obserwacji lub z opowieści - kocią skoczność, która nie przestaje zadziwiać. Gdyby człowiek odznaczał się tą cechą w takim stopniu jak kot, mógłby bez żadnego kłopotu wskoczyć z miejsca na dach jednopoziomowego budynku. Te wyjątkowe zwierzęta potrafią przeskoczyć przeszkody około siedmiokrotnie wyższe niż wynosi ich wzrost. W czym tkwi ich sekret? Nasze domowe mruczki, choć spędzają większość swojego życia śpiąc, charakteryzują się nadzwyczaj silnymi mięśniami ud; kot w dobrej kondycji ma obwód uda mniej więcej taki sam, jak obwód pasa.

Typowe kocie zachowania. To mu wybaczamy, za to kochamy



Koci noktowizor



Kot jest dalekowidzem - z bardzo bliska widzi słabiej niż z odległości 2-6 m. Świetnie radzi sobie w nocy, w dużej mierze dzięki makacie odblaskowej. Ten tajemniczy termin oznacza to, co widzimy jako świecące w ciemnościach kocie oczy. Źrenica u kota jest w stanie otworzyć się trzy razy szerzej niż u nas, ludzi, a to sprawia, że w ciemności nie mamy z kotem żadnych szans! Jako że te wyjątkowe zwierzęta potrzebują zdecydowanie mniej światła, by dobrze widzieć, w bardzo słoneczny dzień kocia źrenica dostrzegalna jest jako minimalnej szerokości szczelinka. Wbrew powszechnej opinii, koty nie widzą w całkowitej ciemności.

Kot do zadań specjalnych



Wiemy już, że mięśnie naszych domowych tygrysów zawstydzają nas, niedoskonałe w tym aspekcie istoty. Kocie mięśnie ud pozwalają im na wskakiwanie na imponujące wysokości, a te zawiadujące palcami umożliwiają chowanie i wystawianie pazurów. To jednak nie koniec zaskakujących faktów: czy wiedzieliście, że kot ma aż 32 mięśnie kontrolujące ruchy ucha zewnętrznego? Dla porównania, ludzie mają ich zaledwie sześć. Kot może poruszać każdym uchem niezależnie od siebie i obrócić każde z nich o 180 stopni. Trudno sobie wyobrazić, do czego taka umiejętność miałaby się przydać nam, jednak u kota jest zupełnie uzasadniona: przydaje się zarówno do lokalizowania ofiary, jak i do szybkiego wychwycenia nadciągających zagrożeń.

Dzięki, Jacobson!



Choć organ ten został odkryty już w XVII wieku przez Frederika Ruyscha, zwykło się mówić o nim jako o organie Jacobsona, od nazwiska Ludwiga Jacobsona, który opisał ten narząd w roku 1813. Mowa o niewielkich rozmiarów narzędziu, dzięki któremu koty mogą dosłownie posmakować zapachu. My, ludzie, mamy ten narząd w formie zanikowej, podobnie jak kość ogonowa jest pozostałością po ogonie. Dlatego - niestety! - jeśli chcemy posmakować czegoś pysznego, nie wystarczy, że to powąchamy. Żeby jednak nie zazdrościć aż tak bardzo kotom, warto wiedzieć, że kot... nie rozpoznaje słodkiego smaku i w ogóle ma bardzo mało kubków smakowych.

Droga w jedną stronę



Wielu z nas nie raz pewnie zastanawiało się, dlaczego historie o kotach obfitują w akcje ściągania ich z drzew. Czy te dostojne zwierzęta są takimi fajtłapami, że nie potrafią opracować sobie planu zejścia na "parter"? A może mają lęk wysokości? Nic podobnego. Kocie pazury mają specyficzną budowę: są wygięte w jedną stronę; jak łatwo się domyślić, właśnie w tę, która umożliwia sprawne wspinanie się po drzewie... i zdecydowanie utrudnia poruszanie się pionowo w dół.

Ten kot już wie, że Czytelnicy poznają właśnie jego najskrytsze sekrety. Ten kot już wie, że Czytelnicy poznają właśnie jego najskrytsze sekrety.

Skąd to mruczando?



Mruczenie kota uważane jest za urocze i relaksujące. Te tajemnicze zwierzęta do tej pory nie pozwoliły na jednoznaczne stwierdzenie, skąd bierze się ten charakterystyczny dźwięk. Naukowcy nie są w tej kwestii zgodni: jedni jako źródło mruczenia widzieliby kocią krtań, inni przeponę. Kociemu mruczeniu przypisuje się nawet właściwości lecznicze, i to zarówno pod kątem udziału w rekonwalescencji innych, jak i samych siebie. Choć brzmi jak magia, w rzeczywistości jest bardziej fizykoterapią: drgania o częstotliwości w przedziale od 20 do 150 Hz mogą znacząco wpływać na regenerację tkanek.


Koci żyroskop



Koty mają zaskakująco sprawny zmysł równowagi i potrafią zmienić pozycję swojego ciała w powietrzu. Spadający z wysokości kot, jeśli się go nagra i obejrzy potem film w zwolnionym tempie, zdaje się kierować połowami swojego ciała jakby niezależnie od siebie. Rzeczywiście, kocie zmysły i sprawność często pozwalają mu wylądować na czterech łapach. Czy zawsze? Niestety nie, a nawet jeśli, to upadek z dużej wysokości może oznaczać dla niego ogromne szkody zdrowotne, m.in. w postaci połamanych łap i zębów czy wstrząsu mózgu. Dlatego jeśli mamy kota, koniecznie zabezpieczajmy balkony i nie ryzykujmy, że zwierzę z niego wypadnie.

Opinie (101) ponad 10 zablokowanych

  • Artykuł niepełny

    Brak o wąsach,7 życiach,ogonie,bezszelestnym chodzie...

    • 13 0

  • Szkodniki (3)

    Kot to jeden z największych szkodników w przyrodzie. Wypuszczany na spacerek łapie wszystko co żyje i co może pokonać. Przynosi zdobycz do domu ,ptaki gryzonie, jaszczurki a niedorozwinięta przyrodniczo paniusia mówi zobacz jak o mnie dba. Kochany Mruczuś.

    • 3 29

    • Niedorozwinięty szkodnik

      • 3 1

    • Kretyn

      A o kontroli populacji nie słyszałeś? Bez kotów szczury i myszy by nas zeżarły, obrońco życia wszelakiego. Nie kumasz chyba, jak działa przyroda.

      • 6 1

    • masz rację

      koty tzw "wolno bytujące" czyli bezdomne są szkodnikami w przyrodzie.
      Zabijają ptaki m.in. te pod ochroną (tak sikorka też jest pod ścisłą ochroną).
      Same też ryzykują śmiercią przez wypadki.
      Właściciele kotów winni zabezpieczać balkony, mając ogród powinni postawić wolierę.
      Mózg kotów domowych przez tyle lat został zmieniony,że instynkt jest nieporównywalnie mniejszy do geparda.
      Ludzie niestety nie rozumieją,że kot w domu jest szczęśliwy.
      Sama jestem posiadaczką trzech kotów, nie wypuszczam, nie zalecam, edukuję znajomych co do szkodliwości wypuszczania kota.

      • 1 1

  • Miałem 2 koty jednocześnie, psa, szczura, akwarium i myszoskoczki.

    Jak z akwarium uciekała żabka to kot stawał przy niej na dywanie i miauczał, drugi kot gryzł od tyłu psa po nogach, myszki z klatki próbowały gryźć nos kota, gdy do nich zaglądał z ciekawości, serio.

    • 8 0

  • Wspinanie się na drzewo

    Miałam w życiu sporo kotów. Większość nie miała problemu ze zchodzeniem z drzewa: tyłem.

    • 8 1

  • (1)

    Kot samołaz w domku jest ok, łapie myszy i od tego jest.
    Ale znoszenie fochów himericznego kota to już za wiele.
    Uwolnić koty z bloków.

    • 1 9

    • Wszystkie zwierzęta. Są wspaniałe tyle że z kotem nie muszę wychodzić na spacer

      • 2 0

  • Mój kot 2 razy wypadł z 4 piętra i żyje... Teraz ma już 1.5 roku i nie wypada, wkoncu się nauczył i może to jego przeznaczenie być tu teraz że mną

    • 3 10

  • Tylko i wyłącznie kot :)

    • 6 2

  • (1)

    Singielka jak kot chodzi własnymi drogami, jest niezależna, jak kot, kwestia dopasowania, No i koty mniej brudzą, nie robią hałasu i nie trzeba zbierać po nich kup

    • 3 2

    • Nie trzeba? A co z kuwetą?

      • 2 0

  • Różnica

    Jaka jest różnica między kotem a psem? Pies myśli Pan mnie karmi wyprowadza na spacer glaszcze chyba jest bogiem. Kot myśli Pan mnie karmi troszczy się o mnie glaszcze chyba jestem bogiem.

    • 11 0

  • (2)

    My teraz z partnerem wprowadzamy się do nowego mieszkania na Nowej Letnicy - chcemy właśnie zaadoptować jakiegoś kociaka bezdomnego :) Polecam wszystkim - dla nas to będzie zupełnie nowy start: nowe M, nowy członek rodziny... Ech :)

    • 7 1

    • kotikowo

      Polecam adopcję kotka z Fundacji Kotikowo,tam czekają kotełki na swój domek :)

      • 0 1

    • Najpierw pomyślcie o ślubie.

      • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Doggy Day 2024

targi

Targi Terrarystyczne i Botaniczne Dragon Expo

20 zł
targi

Najczęściej czytane