• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

112 dla zwierząt zalała liczba zgłoszeń. "Skala jest ogromna"

Agnieszka Majewska
13 listopada 2023, godz. 13:00 
Opinie (116)
Na możliwość anonimowego zgłoszenia, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda, czekało wiele osób. Na możliwość anonimowego zgłoszenia, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda, czekało wiele osób.

Aplikacja Animal Helper, czyli pogotowie dla zwierząt, ruszyła zaledwie pięć dni temu. To proste narzędzie, które umożliwia pomoc zwierzętom w potrzebie, także anonimowo. Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że zgłoszenia będą się pojawiać co kilka minut.
Cztery lata trwała praca nad tym projektem, w który zaangażowany były osoby z Fundacji "Psia Krew" i programiści z firm BinarApps i lsn. Dzięki Animal Helper można zgłaszać każdy przypadek, gdy zwierzęciu dzieje się krzywda. Takie zgłoszenie trafia do centrali, w której specjalnie przeszkoleni pracownicy przetwarzają je i przekierowują do odpowiedniej dla danego miejsca i rodzaju zdarzenia jednostki reakcyjnej.

Zgłoszenia na Animal Helper co kilka minutTo, jak duże było zapotrzebowanie na tego typu system i działania, widać między innymi w liczbie zgłoszeń.

- Aplikacja ruszyła pięć dni temu, na ten moment, 13.11.2023, godzina 10:40, mamy 161 zgłoszeń, czyli skala jest ogromna - większa, niż się spodziewaliśmy. Wiedzieliśmy, że udostępniając narzędzie, którym można zgłaszać takie sytuacje w bardzo łatwy sposób, tych zgłoszeń będzie więcej, a ich liczba będzie rosła w miarę tego, jak bardzo będziemy się w świadomości społeczeństwa zaznaczać - mówi Magda Matelska z Fundacji "Psia Krew".
112 dla zwierząt w potrzebie. Ruszyło Animal Helper 112 dla zwierząt w potrzebie. Ruszyło Animal Helper

Animal Helper - pomoc zwierzętom domowym, dzikim i gospodarskimPoprzez aplikację można zgłaszać każdy przypadek, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda. Mowa tu nie tylko o zwierzętach domowych, ale też dzikich i gospodarskich.

- Po pięciu dniach przewaga zgłoszeń dotyczy zwierząt domowych, czego również się spodziewaliśmy, ponieważ to są te zwierzęta, które jako społeczeństwu jest najłatwiej nam zauważyć. Mamy też na swoim koncie zgłoszenia dotyczące zwierząt dzikich, takich jak sarny czy ptaki, pojawiło się też zgłoszenie dotyczące zwierząt gospodarskich. To pokazuje, że dzieje się dużo i dzieje się bardzo intensywnie. Co kilka minut operatorki przyjmują telefony czy zgłoszenia poprzez formularz - dodaje Matelska.
Warto dodać, że aby wszystko mogło działać poprawnie, zatrudniono aż 10 osób, które przyjmują zgłoszenia.

- Po to, żeby zabezpieczyć działanie centrali siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, zatrudniliśmy 10 dziewczyn. Pracują u nas wspaniałe koordynatorki, które z sercem i zaangażowaniem oddają się swojej pracy, ale też na bieżąco informują o tym, jak jeszcze lepiej można usprawnić przyjmowanie zgłoszeń.
Dyzio: mały psiak z apetytem na życie szuka domu Dyzio: mały psiak z apetytem na życie szuka domu

Pierwsze interwencje Animal Helper już zakończoneMimo że program wystartował zaledwie kilka dni temu, są już pierwsze sukcesy, interwencje i zakończone sprawy. Wszystko dzięki rzetelnym zgłaszającym, którzy przesyłają dokumentujące zdjęcia i materiały wideo.

- Jeżeli chodzi o zgłoszenia formularzowe, jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ wydaje nam się, że udało nam się dotrzeć do społeczeństwa z komunikatem, żeby za pośrednictwem aplikacji wysyłane były zdjęcia i materiały wideo, bo to są i mogą być dowody w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami i faktycznie te zdjęcia otrzymujemy. Mamy już na swoim koncie kilka interwencji zamkniętych. Proszę pamiętać, że jeżeli chodzi o zgłoszenia dotyczące zwierząt, to zazwyczaj nie rozgrywa się w ciągu jednego dnia, dwóch czy tygodnia, tylko są to sprawy, które niestety długo się toczą, długo trwa doprowadzenie ich do końca. Mamy już kilka sytuacji, kiedy zwierzę udało się uratować czy zabezpieczyć. Udało nam się m.in przekierować zgłoszenie anonimowe do organizacji OTOZ Animals i również interwencyjnie zostało już odebrane zwierzę, które przebywało w tragicznych warunkach.

112 dla zwierząt. Cała Polska chce takiej aplikacjiOdzew w mediach jest bardzo duży. Zainteresowani są nie tylko użytkownicy, lecz także organizacje.

- Mamy sygnały z całej Polski, że już jesteśmy potrzebni w innych miejscach i zapytania o to, kiedy będziemy dostępni. To jest bardzo budujące, że w całej Polsce chcą z nami współpracować nie tylko użytkownicy, ale i organizacje pozarządowe, bo tak naprawdę wszyscy mamy jeden cel - ratować zwierzęta i żeby ta pomoc nie dotarła do nich za późno - kończy Matelska.

Szukasz weterynarza? Tu znajdziesz ich wszystkich

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pokaz Kotów Rasowych i kocie targi

targi, konsultacje, pokaz

Zimowa ekspedycja Raw Paleo - Sopot 2024

Spacer adopcyjny, przepełniony miłością

spacer

ZOO Festiwal (11 opinii)

(11 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane