• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hodowla buldogów i spanieli zabroniona w Norwegii. Czy zakaz przyjdzie też do nas?

Joanna Karjalainen
9 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Norweski sąd zabronił hodowli psów rasy buldog angielski i cavalier king charles spaniel. Na zdjęciu przedstawiciel pierwszej z ras.
  • Norweski sąd zabronił hodowli psów rasy buldog angielski i cavalier king charles spaniel. Na zdjęciu przedstawiciel drugiej z ras.

Nieco ponad tydzień temu, 31 stycznia 2022 r., sąd w Oslo ustanowił zakaz prowadzenia hodowli psów ras buldog angielski oraz cavalier king charles spaniel. Zdaniem sądu decyzja została podjęta ze względu na dobro zwierząt. Czy podobne zakazy dotrą także do Polski?



Czy uważasz, że podobny zakaz przyjdzie do Polski?

Wniosek o ustanowienie zakazu hodowli psów dwóch popularnych ras - buldog angielski i cavalier king charles spaniel - wpłynął do sądu od organizacji zajmującej się pomocą zwierzętom - Animal Protection Norway. Zdaniem aktywistów nie ma możliwości, aby hodować psy tych ras w taki sposób, aby zapewnić im zdrowe życie. Już w 2018 r. organizacja ta pozwała norweski związek kynologiczny (NKK), norweski klub cavaliera, norweski klub buldoga oraz sześcioro hodowców dwóch wspomnianych ras.

Rzeczywiście, ani buldogi, ani cavaliery nie należą do psów cechujących się dobrym zdrowiem. Buldog angielski to pies szczególnie narażony na poważne defekty i choroby związane z układem oddechowym, z kolei u cavalierów zbyt często występują problemy z sercem, oczami i stawami.

Sąd podparł swoją decyzję, powołując się na sekcję 25 dokumentu o nazwie Norwegian Animal Welfare Act, który mówi o tym, że hodowla zwierząt powinna być prowadzona tak, aby zapewnić zwierzętom prawidłowe funkcjonowanie i dobre zdrowie. Pełny tekst dokumentu w jęz. angielskim można przeczytać na norweskiej stronie rządowej.

Psy i koty też oddają krew. Tak działają banki krwi dla nich



Zmiana korzystna dla ras?



Przedstawiciel norweskiego związku kynologicznego, Kjetil Johansen, nie jest zadowolony z takiego obrotu sprawy. Stwierdził, że narzucenie zakazu hodowli buldogów i spanieli w Norwegii spowoduje, że miłośnicy ras zaczną kupować psy z niepewnych źródeł lub importować je z krajów, które mają bardziej liberalną politykę hodowli. Zdaniem Johansena przepis wprowadzony w Norwegii nie przyniesie nic dobrego wyżej wspomnianym rasom, ponieważ norwescy hodowcy, będący świadomi problemów zdrowotnych charakterystycznych dla ww. ras, podejmowali przemyślane działania mające na celu poprawę zdrowia hodowanych przez siebie psów. Podobnego zdania jest Tom Øystein Martinsen, przewodniczący zarządu norweskiego związku kynologicznego. W rozmowie z Belfast Live wyraził on obawę, że wysoki popyt na psy danych ras będzie wciąż zaspokajany, jednak nie przez odpowiedzialnych hodowców, a przez tzw. pseudohodowle.

Posiadanie psów ww. ras nie zostało zabronione, podobnie jak użycie ich do hodowli międzyrasowej. Co ciekawe, sąd w Norwegii stwierdził, że dobrą alternatywą może być krzyżowanie psów "zbanowanych" ras do mieszanek z przedstawicielami innych ras. Zaznaczono jednak, że również taki sposób hodowli musi odbywać się w sposób profesjonalny i przemyślany.

  • Rasy brachycefaliczne, ze względu na krótką kufę, często mają problemy z oddychaniem, a co za tym idzie, zmniejszony komfort życia. Na zdjęciu bokser.
  • Rasy brachycefaliczne, ze względu na krótką kufę, często mają problemy z oddychaniem, a co za tym idzie, zmniejszony komfort życia. Na zdjęciu buldog francuski.
  • Rasy brachycefaliczne, ze względu na krótką kufę, często mają problemy z oddychaniem, a co za tym idzie, zmniejszony komfort życia. Na zdjęciu mops.

Rasy brachycefaliczne pod lupą



Nie tylko Norwegia podejmuje radykalne działania związane z ograniczaniem niekorzystnych dla zdrowia psów praktyk w hodowlach. Związek kynologiczny w Wielkiej Brytanii 1 grudnia 2021 r. wprowadził zmiany do wzorca rasy buldog francuski, w którym podkreśla teraz, że zbyt krótka kufa nie jest cechą pożądaną. Co więcej, na swojej stronie internetowej brytyjski Kennel Club publikuje przewodnik dla przyszłych właścicieli psów ras brachycefalicznych, tj. m.in. buldogów francuskich czy mopsów. Wskazuje w nim, że choć dla wielu osób przedstawiciele takich ras wyglądają uroczo, należy również wiedzieć, że są narażeni na wiele poważnych chorób.

Gdyński oddział Związku Kynologicznego w Polsce na razie nie chce wypowiadać się na temat tego, czy istnieje możliwość, aby w najbliższej przyszłości wprowadzono podobne obostrzenia w naszym kraju.

Opinie (165) 8 zablokowanych

  • Może to niepopularne

    Ale mam nadzieję, że tworzenie ras "hybryd"(czystej krwi pies rasy X + czystej krwi suka rasy Y) stanie się usystematyzowanym, szerokim procederem. Że FCI się opamięta i otworzy księgi wstępne wszystkim rasom, dzięki czemu będzie napływać świeża krew i wszelkie wypaczenia się "wygładzą". Nad wyglądem, żeby był taki jak chce hodowca, można popracować i jest to osiągalne w trzy pokolenia. Odświeżenie puli genetycznej- bezcenne!
    Co nie zmienia faktu, że hodowle zarejestrowane w stowarzyszeniu "burka i kocurka" powstałych po noweli ustawy o ochronie zwierząt ze stycznia 2012, to szmaty które zarabiają na krzywdzie i cierpieniu zwierząt.

    • 1 0

  • Patologia !

    Rozmnażanie tych psów powinno być zabronione. To są skarbonki bez dna. Weterynarze zacierają ręce jak tylko widzą takie stworzenia w gabinecie i nigdy nie podpiszą się pod zakazem hodowli. Mam w rodzinie buldoga francuskiego: atopowe zapalenie skóry, chore serce, przepuklina przełyku, wypadł mu dysk, jest już po operacji nosa bo się dusił. Pies z hodowli, z rodowodem, wypasiona wersja. Niekończącą się historia chorób i dramatów ! Nie wiem jakim trzeba być bezmózgiem żeby tak męczyć żywe stworzenie tylko dla własnej zachcianki.

    • 2 0

  • Przede wszystkim powinni zabrać się za pseudohodowle, ludzie dla zysku męczą te biedne zwierzaki

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wild Animal Expo - Festiwal Zwierząt Egzotycznych

30 zł
wystawa, zlot

Doggy Day 2024

targi

Targi Terrarystyczne i Botaniczne Dragon Expo

20 zł
targi

Najczęściej czytane