• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie podchodź do obcych psów na ulicy. Szanuj ich granice

Joanna Skutkiewicz
15 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Dla większości psów bycie głaskanym przez obcą osobę nie jest przyjemnością, lecz stresem. Dla większości psów bycie głaskanym przez obcą osobę nie jest przyjemnością, lecz stresem.

Psy spotykane na ulicach bywają urocze. Zwłaszcza obok szczeniąt trudno jest niekiedy przejść obojętnie. Pokusa, by zatrzymać się i wygłaskać miło wyglądającego czworonoga, jest ogromna, warto jednak się przed tym powstrzymać. Szanujmy przestrzeń opiekunów psów i samych zwierzaków, tak jak chcemy, by inni szanowali naszą.Czy głaszczesz obce psy spotykane na ulicy?

- Ludzie traktują mojego psa jak dobro pożytku publicznego - pisze Aleksandra, opiekunka niewielkiego owczarka. - Mój pies jest piękny, trudno nie zawiesić na nim oka, ale ludzie dosłownie wyciągają ręce jak po swoje. Cmokają, wołają, głaszczą. Dużo mojej pracy poszło przez to na marne, bo zwierzak jest z tych nadmiernie ekscytujących się.
Z problemem podobnym do tego, który opisała Aleksandra w jednej z internetowych grup dla miłośników psów, borykają się liczni opiekunowie zwierzaków. Kłopot dotyczy szczególnie tych, którzy prowadzą na smyczach psy ras miniaturowych oraz uważanych za wyjątkowo przyjazne w stosunku do ludzi.

Psy i dzieci - wspólne dobra?- Przechodnie najwyraźniej wychodzą z założenia, że mam psa właśnie po to, żeby nieść radość innym - mówi Patrycja, właścicielka maltańczyka. - Otóż nie. To nie jest komfortowe ani dla mnie, ani dla mojego psa, że praktycznie na każdym spacerze jesteśmy osaczani przez ludzi. Rozumiem, że chcą być mili, ale to jest skrajnie męczące.
Liczni właściciele psów skarżą się na ten sam problem, którego doświadczają kobiety w ciąży: nagminne naruszanie ich przestrzeni osobistej. Tak jak ciężarna jest nierzadko zagadywana, a nawet dotykana po brzuchu przez nieznajomych, tak opiekunowie czworonogów wciąż muszą walczyć o swoje granice. Robią to w najróżniejsze sposoby, często naokoło: próbując odwrócić uwagę psa i fizycznie zabrać go z kłopotliwej sytuacji albo mówiąc, że pies ma chorobę skóry i dlatego nie należy go głaskać. To zwykle działa, jednak czy właściciele czworonogów powinni być zmuszeni do reagowania w taki sposób?

Dotykanie brzucha ciężarnej. Miłe czy irytujące?- Ostatnio sąsiad na klatce schodowej bez ostrzeżenia wyciągnął rękę do mojego psa - pisze Paulina, opiekunka suki rasy pitbull. - Pies nic nie zrobił, ale widziałam, że był zdezorientowany. Zwróciłam uwagę sąsiadowi, a on się zaśmiał, że psy go lubią, a jeśli boję się, że mój pies ugryzie, to powinnam założyć mu kaganiec.


Nie, nie można pogłaskać!Pamiętajmy, że jako opiekunowie psa mamy obowiązek zapewnić mu komfort fizyczny i psychiczny. Jeśli z jakiegokolwiek powodu pomysł przechodnia na pogłaskanie naszego psa nam nie odpowiada, poinformujmy o tym bez zbędnych ogródek.

- Podchodzenie i głaskanie obcych psów bez pytania o zgodę jest przede wszystkim brakiem kultury - zaznacza Marek Karolak, instruktor szkolenia psów ze szkoły Psikus w Gdańsku. - Przewodnik w takim momencie powinien wykazać się dużą asertywnością i nie dopuścić do takiej sytuacji. Niestety w oczach ludzi, którzy chcą "tylko pogłaskać pieska", będzie odbierany negatywnie. Z takim zachowaniem mogą być związane przeróżne reakcje ze strony psiaków, a w przypadku zwierzaków po przejściach, lękliwych, z problemami może dość nawet do ataku! W innych przypadkach pies może czuć się niekomfortowo lub możemy po prostu popsuć komuś trening.

Kleszcze aktywne cały rok. Zabezpieczaj swojego psaPrzestrzeń osobistaAbsolutnym minimum przyzwoitości jest zapytanie opiekuna psa, czy możemy pogłaskać jego czworonoga. Nie obrażajmy się i nie złośćmy, jeśli usłyszymy, że to niemożliwe. Powodów może być mnóstwo: pies może się bać, nie lubić głaskania, może być również po prostu zajęty. Pamiętajmy, że pies to zwierzę, które w sytuacji zagrożenia może nas ugryźć. Nie dziwmy się, że odpowiedzialni opiekunowie czworonoga chcą tego uniknąć. Wbrew pozorom bycie głaskanym przez obcych ludzi, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, jak np. podróż komunikacją miejską, dla większości psów nie jest żadną przyjemnością, a dodatkowym powodem zdenerwowania.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (267)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pokaz Kotów Rasowych i kocie targi

targi, konsultacje, pokaz

Zimowa ekspedycja Raw Paleo - Sopot 2024

Spacer adopcyjny, przepełniony miłością

spacer

ZOO Festiwal (11 opinii)

(11 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane