• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie żyje Bryza, jeden z sokołów wędrownych z gdyńskiego komina elektrociepłowni

Agnieszka Majewska
22 lutego 2024, godz. 12:00 
Opinie (52)
Bryza podczas karmienia swoich ostatnich pisklaków. Bryza podczas karmienia swoich ostatnich pisklaków.

Niestety potwierdziły się smutne wiadomości: sokolica Bryza, partnerka Bosmana, została znaleziona martwa na terenie elektrociepłowni, gdzie para miała gniazdo. Prawdopodobnie padła ofiarą innego drapieżnego ptaka. Ale jak to w przyrodzie bywa, Bosmanem zaczęła się już interesować inna samiczka.Od wielu lat nieustanną popularnością cieszy się kanał, za pośrednictwem którego mogliśmy śledzić na żywo fascynujące życie gdyńskiej pary sokołów. To właśnie na prowadzonej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" stronie można było podglądać życie Bryzy i Bosmana.

Ci, którzy na bieżąco śledzili ich losy poprzez kamerę umieszczoną w gnieździe, na pewno będą zasmuceni faktem, że w tym roku nie będą już mogli podpatrywać składanych przez Bryzę jaj. Niecały rok temu pisaliśmy o tym, że w gnieździe wykluły się już trzy małe sokoły wędrowne. Czy to oznacza, że w tym roku nie będzie młodych?

Na stronie nie zobaczymy niestety już Bryzy jako partnerki Bosmana. Na stronie nie zobaczymy niestety już Bryzy jako partnerki Bosmana.
Bryza miała 12 lat, od 8 dzieliła życie razem z Bosmanem. Przyleciała do Gdyni aż z Niemiec, z oddalonego aż o 376 km Neustrelitz. Razem z Bosmanem wydali na świat kilkadziesiąt sokołów wędrownych.

- Od kilku lat obserwowaliśmy nie tylko obrączkowania, ale i całe życie sokołów wędrownych, które swoje gniazdo mają na kominie elektrociepłowni w Gdyni - mówi Katarzyna Dudzin z PGE Energia Ciepła. - Zamieszkiwała tam para sokołów - Bryza i Bosman. Od marca każdego roku obserwowaliśmy, jak znoszą jaja. W tym roku doszły do nas niestety informacje, że Bryza, która była już leciwym ptakiem, zaginęła. Została niestety odnaleziona martwa, w gnieździe pozostał Bosman. Mamy cały czas nadzieję, że znajdzie sobie drugą wybrankę serca i dalej będziemy mogli to życie sokołów obserwować. Gniazdo nadal jest, a ponieważ przyroda nie znosi próżni, to mam nadzieję, że ciekawe historie jeszcze przed nami. Niewykluczone, że już niedługo dla Bosmana znajdzie się nowa samiczka.
Jak donoszą znawcy i miłośnicy ptaków, Bosmana zaczęła odwiedzać już inna samiczka. To młoda, urodzona w 2019 r. Koksinka, samica, która mieszka w MPCK Koksik w Redzie. Czy parze uda się połączyć i już na wiosnę mieć młode? Czas pokaże.

Międzynarodowy Dzień Kota. Co sprawi kotu przyjemność? Międzynarodowy Dzień Kota. Co sprawi kotu przyjemność?

Sokół wędrowny to gatunek objęty ścisłą ochroną, bardzo rzadko występujący w Polsce. Samica jest większa od samca. Żywi się głównie innymi ptakami, co często można zaobserwować, podpatrując parę w kamerze online. Najgroźniejszym naturalnym przeciwnikiem dla sokoła jest - poza człowiekiem - puchacz.

Chociaż ich nazwa gatunkowa mogłaby sugerować co innego, sokoły wędrowne nie są ptakami migrującymi, co potwierdza wieloletni okres zamieszkiwania Bosmana i Bryzy w gnieździe na kominie elektrowni w Gdyni.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (52)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Exotic Fest

35 zł
targi

Prelekcja "Pasożyt - pasażer na gapę?"

wykład, kiermasz

PupiLove Targi

targi

A może nad morze

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane