• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykluły się już trzy sokoły wędrowne. Czekamy na ostatniego

Agnieszka Majewska
25 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (12)
Małe sokoły podczas pory karmienia. Wciąż czekamy na wyklucie się ostatniego z pisklaków. Małe sokoły podczas pory karmienia. Wciąż czekamy na wyklucie się ostatniego z pisklaków.

Zgodnie z planem, w drugiej połowie kwietnia, w piękny ciepły weekend wykluły się pierwsze trzy pisklęta sokoła wędrownego. Dumni rodzice czekają jeszcze na ostatnie. Niebawem, tradycyjnie już, ruszy konkurs na imiona.



Czy śledzisz na żywo życie Bryzy i Bosmana?

W weekend na świat przyszły trzy, ze spodziewanych czterech, małych sokolątek. Lada moment możemy oczekiwać, że dołączy do nich ostatni pisklak. To już dziewiąty udany sezon lęgowy gdyńskich sokołów wędrownych Bryzy i Bosmana.

Bryza (11 lat) i Bosman (13 lat) to para sokołów wędrownych, które od lat zamieszkują gniazdo usytuowane na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Mieszkają w Trójmieście już od 8 lat. Samiec przyleciał z Wrocławia, samica przyleciała z Niemiec, z oddalonego aż o 376 km Neustrelitz.


Od wielu lat nieustanną popularnością cieszy się kanał, za pośrednictwem którego możemy śledzić na żywo ich fascynujące życie. To właśnie na prowadzonej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" stronie można podglądać życie Bryzy i Bosmana.

Darmowa sterylizacja psów i kotów w Gdańsku. Pula jest ograniczona Darmowa sterylizacja psów i kotów w Gdańsku. Pula jest ograniczona

Parze sokołów co roku udaje się wydać na świat potomstwo. Samica sokołów wędrownych składa zazwyczaj w kwietniu 3-4 jaja (w zeszłym roku były 4). Inkubacja trwa 32 dni. Nowo narodzonymi pisklakami opiekuje się tylko matka, a przez pierwsze 3 tygodnie to samiec dostarcza im pożywienia. Małe sokoły spędzają w gnieździe ok. 5-6 tygodni, ale jeszcze przez miesiąc po opuszczeniu gniazda są dokarmiane przez rodziców.

Sokół wędrowny to gatunek objęty ścisłą ochroną, bardzo rzadko występujący w Polsce. Samica jest większa od samca. Żywi się głównie innymi ptakami, co często można zaobserwować, podpatrując parę w kamerze online. Najgroźniejszym naturalnym przeciwnikiem dla sokoła jest - poza człowiekiem - puchacz.

Chociaż ich nazwa gatunkowa mogłaby sugerować co innego, sokoły wędrowne nie są ptakami migrującymi, co potwierdza wieloletni okres zamieszkiwania Bosmana i Bryzy w gnieździe na kominie elektrowni w Gdyni.

Złapano łosia, który biegał po Oruni. Trafił do lasu Złapano łosia, który biegał po Oruni. Trafił do lasu

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (12)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pucha dla Sierściucha z Sopotkowa! Koncert charytatywny z okazji końca rocku w StarProject

imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi w Gdyni

targi

XXXVII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

pokaz

Doggy Day 2024

targi

Najczęściej czytane