• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trutka na ślimaki śmiertelnie groźna dla psów

Joanna Karjalainen
9 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Trutka na ślimaki truje nie tylko ślimaki. Trutka na ślimaki truje nie tylko ślimaki.

Każdego roku na prywatnych ogródkach działkowych, ale niestety także na publicznych trawnikach wciąż zdarza się wykładanie trutki na ślimaki zawierającej metaldehyd. Podobnie jak innego rodzaju trutki przeciwko zwierzętom, w tym trutka na szczury, szkodzi ona zwierzętom domowym. Dla psów nierzadko jest śmiertelna.Spacerując z psem po miejskich trawnikach, musimy mieć oczy szeroko otwarte. Nie tylko zwyrodnialcy, którzy wykładają kiełbasy naszpikowane gwoździami, by pozbyć się psów z przestrzeni miejskiej, mogą spowodować śmierć naszego czworonoga. Niestety wszelkiego rodzaju trucizna wykładana w celu zabicia gatunków uważanych za szkodniki jest w stanie szybko zabić naszego psa.

Żadna trutka nie działa selektywnie. Podobnie jak trutka na szczury, co do której musimy być bardzo wyczuleni, tak i trutka na ślimaki jest dla naszego psa śmiertelnym zagrożeniem. Co więcej, świadomość opiekunów psów w tym zakresie jest niższa, a trutka trudniejsza do zauważenia. Zdarza się także, że pies podczas spaceru zje ślimaka, co raczej nie ma prawa zdarzyć się w przypadku szczura.

8 sposobów na ślimaki w ogrodzie 8 sposobów na ślimaki w ogrodzie

Trutka na ślimaki truje nie tylko jeNależy wiedzieć, że trutka na ślimaki jest wysoce toksyczna. Metaldehyd w niej zawarty powoduje zatrważająco wysoką śmiertelność nie tylko wśród ślimaków, lecz także innych zwierząt, które zjedzą tę substancję.

- W takich przypadkach niezwykle ważna jest szybka reakcja, która może pomóc w wyjątkowo ostrej walce o życie - mówi lek. wet. Małgorzata Banaś, kierownik Intensywnej Terapii w Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej.

Chłopak z Gdyni zatrzymany za znęcanie się nad kotemJak zauważyć, że pies mógł zostać otruty?- Po zjedzeniu trutki na ślimaki pierwsze objawy u psa mogą się pojawić już po 30 minutach, a są to wymioty, biegunki w zielonym kolorze i silne pobudzenie - mówi lek. wet. Małgorzata Banaś. - Często pojawiają się ataki padaczkowe, a nawet obrzęk mózgu. Obserwujemy konwulsje, a także niewydolność oddechową, powodującą szybki zgon. Wtórnie może dojść do uszkodzenia wątroby, rzadziej do uszkodzenia nerek.

- Warte podkreślenia jest, że zatruty ślimak - żywy czy martwy - jest również niebezpieczny i nie wolno dopuścić, by został zjedzony przez psa - dodaje. - Stężenie jest rzecz jasna znacznie mniejsze, ale także w takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Liczy się czasUdzielenie psu szybkiej pomocy weterynaryjnej może ocalić mu życie. Niestety, podobnie jak w wypadku trutki na szczury, jest to dość nierówna walka.

- Pacjent po zjedzeniu metaldehydu trafia na intensywną terapię, gdzie w zależności od objawów ma przeprowadzane płukanie żołądka lub wywoływane są wymioty - mówi lek. wet. Małgorzata Banaś. - Następnie stosuje się leczenie objawowe, a jest to przede wszystkim intensywna płynoterapia i hamowanie objawów padaczkowych. Bezwzględnie pacjenta czeka całodobowa hospitalizacja, a rokowania są raczej ostrożne do złych. Dlatego tak ważna jest świadomość i czujność opiekunów.
Trutka na ślimaki najczęściej ma postać niewielkich, niebieskich granulek. Zjedzenie choćby kilku gramów tej substancji może spowodować śmierć nawet dorosłego człowieka. Niestety wszystkie trutki są tanie, łatwe do kupienia i legalne do użytku w Polsce.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (51)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Exotic Fest

35 zł
targi

Prelekcja "Pasożyt - pasażer na gapę?"

wykład, kiermasz

PupiLove Targi

targi

A może nad morze

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane