• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zamiast spać, spacerował. Pomogli jeżowi, który chodził po ulicy

ewel
6 grudnia 2023, godz. 14:00 
Opinie (57)
Jeżyk spacerujący po Dolnym Mieście, trafił już pod opiekę specjalistów. Jeżyk spacerujący po Dolnym Mieście, trafił już pod opiekę specjalistów.

Choć o tej porze roku powinien smacznie spać, udał się na wędrówkę po zaśnieżonych ulicach Dolnego Miasta. Zaspanego, małego jeża przygarnęła do domu zaniepokojona mieszkanka, która powiadomiła o tym strażników miejskich. Dzięki temu zwierzak trafił do lecznicy i bezpiecznie przeżyje zimę.Jeże, podobnie jak niedźwiedzie, zapadają w sen zimowy. Ten znaleziony w poniedziałek, 4 grudnia, na ul. ŁąkowejMapka, zamiast spać, wolał wybrać się na spacer. I mogłoby się to skończyć dla niego tragicznie gdyby nie pomoc jednej z mieszkanek, która go spotkała.

Zamiast spać, spacerował po ulicy- 4 grudnia, kwadrans po godzinie 15 dyżurny numeru 986 odebrał niecodzienne zgłoszenie od pewnej zatroskanej mieszkanki z ul. Łąkowej. Kobieta powiedziała, że przed chwilą niedaleko swojej posesji napotkała jeża. Było to o tyle nietypowe, że o tej porze roku te małe ssaki powinny spać, a zimowe wędrówki nie są dla nich wskazane. Zatroskana o los kolczastego malucha zabrała go do domu i poprosiła o pomoc strażników miejskich - mówi Andrzej Hinz ze Straży Miejskiej w Gdańsku.


Na miejsce pojechały funkcjonariuszki z Referatu Ekologicznego. Zabrały od zgłaszającej jeża i przewiozły go do lecznicy dla zwierząt przy ul. KartuskiejMapka, gdzie pozostał na obserwacji.

- Następnie zwierzę zostanie przekazane do Ośrodka Rehabilitacji dla Dzikich Zwierząt "Ostoja". Tam pod opieką specjalistów spędzi zimę, a wiosną wróci na łono natury - wskazuje Hinz.

Nie budźcie jeży zimąJeże są jednymi ze zwierząt, które zapadają w sen zimowy nawet na kilkanaście tygodni. Przed snem te małe ssaki w podskórnej warstwie gromadzą duże zapasy tłuszczu. Tym samym ich masa wzrasta nawet o kilogram. Dzieje się tak dlatego, że zapadnięcie w stan hibernacji wymaga sporo energii. Ponadto przed utratą ciepła zwierzęta chroni również owłosienie, które jest zmieniane zwykle dwa razy w roku, przed i po zimie.

Jak pomóc jeżom przetrwać do wiosny Jak pomóc jeżom przetrwać do wiosny

- Pamiętajcie - jeż obudzony w środku zimy może jej nie przetrwać. Dlatego prosimy, żeby ich nie dotykać i zostawić je w spokoju - przypominają strażnicy miejscy.
ewel

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (57)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pokaz Kotów Rasowych i kocie targi

targi, konsultacje, pokaz

Zimowa ekspedycja Raw Paleo - Sopot 2024

Spacer adopcyjny, przepełniony miłością

spacer

ZOO Festiwal (11 opinii)

(11 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane