• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbierają środki na rozbudowę foczego szpitala

Aleksandra Nietopiel
31 stycznia 2023, godz. 08:00 
Opinie (23)
  • Futro młodej foki ma jasny kolor.

Niedługo wody Bałtyku będą wyrzucać na brzeg szczenięta fok, które bez pomocy człowieka nie przeżyją. Z myślą o nich planowana jest budowa dwóch nowych izolatek dla foczych maluchów. To w ramach rozbudowy szpitala, który działa w Ośrodku Rehabilitacji Fok w Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.Czy wspierasz takie inicjatywy jak ratowanie dzikich zwierząt?

Szpitalik dla fok w Helu to jedyne w Polsce miejsce zajmujące się leczeniem i rehabilitacją tych dzikich zwierząt. Aktualnie trwają przygotowania do nowego sezonu foczych narodzin. Młode rodzą się w charakterystycznym, jasnym futerku na przełomie lutego i marca. W tym czasie - do kwietnia - dziesiątki małych szczeniąt mogą wymagać pomocy. Bez niej nie przeżyją.

Wyrzucane na brzegMłode foki szarej nie rodzą się na polskim wybrzeżu, ale to właśnie na polską stronę wyrzuca je Bałtyk. Dlaczego tak się dzieje, nie wiadomo. Wiadomo jednak, że młode potrzebują pomocy. Znajdowane są głównie przez spacerowiczów, którzy zgłaszają takie przypadki do Stacji Morskiej i do wolontariuszy błękitnego patrolu. Małe ssaki są bardzo często wyczerpane, wychudzone i odwodnione. Ich rehabilitacja zaczyna się właśnie w szpitalnych izolatkach.

Lecznice dla zwierząt


Pacjentów przybywaI właśnie na budowę dwóch nowych izolatek zbierane są środki za pomocą internetowej zrzutki. W tej chwili szpital dysponuje ośmioma izolatkami, ale to za mało w stosunku do potrzeb.

- Przybywa nam pacjentów z roku na rok. Niestety nie wiemy dlaczego. Przyglądamy się z sąsiadami z innych krajów bałtyckich, dlaczego tak się dzieje. Matki szczeniąt mogły zginąć w wyniku polowania - bo na północy poluje się na te zwierzęta. Na Litwie, gdzie niedawno otwarto nowy ośrodek rehabilitacji, od kilku lat również wzrasta liczba małych pacjentów. To jest już tendencja - mówi dr Iwona Pawliczka, kierowniczka Stacji Morskiej w Helu.

Kilkaset fok nad Ujściem WisłyW 2022 r. do foczego szpitala w Helu trafiły 82 focze szczenięta, co stanowi rekordową liczbę fok przyjętych na rehabilitację w całym okresie istnienia ośrodka.


Potrzeba prawie 79 tys. zł.Koszt wykonania jednej izolatki wynosi 38 007 zł, a to nie wszystko. Dodatkowo trzeba doliczyć do tego cenę materiałów i prac związanych z wykonaniem kostki brukowej i podłączeniem wodnego zbiornika izolatki oraz cenę podestu basenu izolatki i barierek w wysokości. Potrzebna kwota do realizacji inwestycji wynosi 78 904,5 zł.

Zbiórka obywa się przez stronę ratujemyzwierzaki.pl.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Halowy Puchar Polski w skokach

zawody / wyścigi

Food trucki kochają zwierzaki

street food, imprezy i akcje charytatywne

Selfie Project JumpOFF - Finał Cylku

zawody / wyścigi

Eventing Sopot Spring Tour

zawody / wyścigi

Najczęściej czytane